Pestovanie s ohľaduplnosťou k prírode a nášmu zdraviu

25.04.2022

Poľnohospodárstvo odjakživa patrilo k najsilnejším hospodárskym odvetviam. Zastrešovalo produkciu poľnohospodárskych komodít závislých od prírodných podmienok a kvality zdrojov. Určovalo krajinný obraz a udržovalo človeka v kontakte s prírodou. Životné prostredie nebolo negatívne poznačené ani zdevastované. Poľnohospodárstvo bolo vnímané ako dynamický celok, ktorý prinášal pokroky pre celú spoločnosť až kým nedošlo k industrializácii. Časom ho pohltila veľká priemyselná reforma ako výroba strojov, náradia a hnojív.

Ale prišiel zlom...

Negatíva poľnohospodárskej činnosti nenechali na seba dlho čakať. Začiatkom 20. storočia vychádzajú prvé publikované štúdie o zníženej úrodnosti pôdy. Na druhej strane dochádzalo k zvýšeniu výskytu škodcov a chorôb. Došlo aj k zmenám v ekosystémoch. Všetko sa to odrazilo aj na nízkej kvalite potravín. Dve svetové vojny spôsobili, že štáty už viac neboli sebestačné a rozvinulo sa konvenčné poľnohospodárstvo. Všade vo svete dochádzalo k intenzifikácii poľnohospodárstva a zavádzaniu monokultúr. Najväčší rozmach nastal v používaní priemyselných hnojív a pesticídov. Situácia sa sledovala hlavne z ekonomického hľadiska: napriek nízkym výrobným nákladom sa výnosy rýchlo zvyšovali. Rovnako rýchlo sa to odrazilo na erózií pôdy a znečistení spodných vôd. Zaznamenaný bol zvýšený výskyt zaburinenia a chorôb plodín, ktoré boli odolné voči chemickým postrekom.

Reakciou na túto nepriaznivú situáciu bol vznik rôznych nových foriem poľnohospodárstva. Ich cieľom bolo stať sa šetrnými k životnému prostrediu. Medzi alternatívne smery patrí ekologické poľnohospodárstvo. Je to systém hospodárenia bez používania syntetických hnojív a pesticídov. To ale vôbec neznamená, že plodiny postrekované nie sú. Niektoré prípravky povolenie majú. Využívajú sa hlavne minimalizované vstupy do poľa a šetrné spôsoby potlačenia burín, škodcov a chorôb. Súčasťou je podpora biodiverzity, využitie obnoviteľných zdrojov energie, aj recyklácia. Ekologické poľnohospodárstvo zapadá do koncepcie trvale udržateľného poľnohospodárstva. Neustále sa rozvíja a plní nielen produkčné funkcie poľnohospodárstva, ale aj tie mimoprodukčné. Bohužiaľ, čo je trvalo udržateľné, sa nedá presne definovať.

Aké je poľnohospodárstvo dnes? Ozaj už len známa reality show z TV?

Mnohým je ukradnuté a niektorým pravý význam slova uniká. Mladým často práca v poľnohospodárstve nevonia, nie je to pre nich atraktívne prostredie. Malé deti sa s ním zoznamujú maximálne tak v obrázkových knižkách. Poľnohospodárstvo sa opäť ocitá v bode mrazu. Dlho sa hovorí o reformách, ktoré to celé majú zmeniť. Ale človek s otvorenou mysľou na to nemusí čakať. Vie, že téma poľnohospodárstva sa ho dotýka každý deň.


So zdravým sedliackym rozumom je k tomu možné pristupovať tak, že u nás jednoducho treba obnoviť tradície poľnohospodárstva s využitím technologických inovácií. Začať s tým, čo bolo kedysi prirodzené. Budovať si vzťah k našej pôde, pestovaným rastlinám a chovaným zvieratám. Nezabúdať na dôležitosť prvovýroby a zásobovania kvalitnými domácimi potravinami. Využiť to, že poľnohospodárstvo ponúka prácu ľudom vo svojom regióne, určuje ráz krajiny a má ochrannú funkciu. 

Kvalita životného prostredia sa odzrkadľuje na kvalite nášho života.

Dnes má za sebou inovácia v prípravkoch na ochranu plodín už niekoľko desaťročný vývoj. Je dôležité uvedomiť si, že huby a plesne produkujúce životu nebezpečné toxíny (botulotoxín, alfatoxín, zearalenón) sú stále väčšou hrozbou pre človeka ako širokospektrálne fungicídy či pesticídy. Používané prípravky sa vyrábajú zohľadňujúc naše zdravie a životné prostredie. Aplikujú sa oveľa šetrnejším spôsobom a aplikačná dávka sa znižuje. 

Zohrávajú veľkú úlohu v ochrane zdravia spotrebiteľov a pestovaných plodín. Možnosť kontaminácie počas cesty potravín z farmy na stôl však neustále číha. 

Bezpečnosť možno zaistiť už na začiatku, a to využívaním správnych poľnohospodárskych postupov. 


Jana B.

Téma poľnohospodárstva je mi veľmi blízka od malička. 

Som absolventkou ČZU v Prahe a o svoje vedomosti a myšlienky sa rada podelím aj tou cestou - na blogu :-) 

Verím, že Vás môj článok zaujal aj obohatil o nové informácie a postrehy.

© 2022 Občianske združenie Trikvetra. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky